Tuesday, 18 December 2012

Üks nädal Eesti jõuluni

Kord ämblik ehtis jõulupuu...
Minuga on jama lugu. Ma ei tea, kas see on gripp või lihtsalt mingi karm viirus, aga igal juhul pole mu olemine suurem asi. Pühapäeval oli meil imeilus päikseline ilm. Kraamisime Robertiga aeda (kui tõele au anda, siis Robi harjutas küll enamuse ajast tennise serve). Pärast käisime veel natuke linnapeal ja kohvikus ja isegi õhtusöögi jõudsin valmis teha, kui äkitselt hakkasid kõik kondid valutama. No nagu oleks läbi pekstud! Täiesti arusaamatu. Ei läinud kaua aega, kui kohal oli ka palavik ja mitte mingi ninnu-nännu 37.2 vaid ikka korralik 39.4 Väga alatu! Tundsin ennast täiesti reedetuna. Sellist asja ei ole minuga juba iidamast-aadamast juhtunud, et mul palavik oleks. Nüüd on köha ka kohal. Tobe lugu. Me pidime homme Kalle töökoha jõulupeole minema ja mul on tunne, et see pidu jääb ka sellel aastal ära. Eelmisel aastal oli meil Kallega mõlemal selle peo ajal suur nohu ja köha ja otsustasime peo vahele jätta. Kleit seisab endiselt, sildid küljes ja puha. Tahtsin seda selle aasta peoks selga panna, aga võta näpust! Jälle jääb minemata! Täiesti selline tunne nagu kleidil oleks mingi needus peal. No tegelikult ma seda ei usu, sest ma ostsin selle kleidi tavalisest poest, mitte kaltsukast, aga mine sa tea. Kuna siin on riiete ja kõige muu poodi tagasi viimine ääretult lihtne, siis pidid mõned kavalpead tegema nii, et ostavad endale riided, käivad peol ära ja siis viivad asja poodi tagasi. Igaks juhuks tegin kleidile puhastus-tseremoonia. See käib nii, et paned küünla põlema ja võtad asja, mida sa nö puhastada tahad ja tõmbad selle küünla leegi kohal ühelt poolt teisele (ettevaatust, et asi põlema ei  läheks) ja ütled: „Endise omaniku hing ja haigused, võite minna!“ Siis on kõik korras. Seda on hea teha näiteks kaltsukatest ostetud asjadega. Ma ju võiks punnitada ja ennast tablettidega üles turgutada ja ikkagi peol ära käia, aga ma arvan, et pole mõtet. Parem mitte riskida. Juba esmaspäeval lähme ju Eestisse ja see reis lihtsalt peab toimuma! Pealegi oleme me olnud nii jõuludesse haaratud, et üks pidu ees või taga, vahet pole.
Roberti koolis toimusid eelmisel teisipäeval ja kolmapäeval jõuluetendused, kus Robil oli täita ingli roll. Kalle kahjuks töö tõttu vaatama minna ei saanud (etendus toimus hommikul kell 10!) ja Ax oli koolis, nii et käisin meie kambast üksi. Teisipäevasele etendusele võisid minna ka väiksemad õed ja vennad ja ma mõtlesin, et eelistan vaiksemaid pealtvaatajaid ja läksin kolmapäeval. Robert kommenteeris peale teisipäevast etendust, et ma olin õige otsuse teinud, sest üks titt oli terve aja röökinud, nii et isegi raske oli olnud esineda. Etendati muidugi Jeesukese sündi. Lugu oli lühidalt sellest, kuidas suur täht, mis pidi kolmele kuningale teed näitama, ei suutnud särada ja kuidas siis teda särama püüti panna. Lõpuks see muidugi õnnestus. Laste etendused on alati hiiglama lõbusad. Lapsed on nii vahetud ja elurõõmsad. Kahjuks seisis Robi tagumises reas, nii et ma sain temast ainult eriti uduseid pilte ja ei hakka neid siin jagama. Roberti esinemise hirm on õnneks üle läinud ja ta teatas, et ta oli lausa kaifinud seda etenduses osalemist.
 
Laupäeval toimus Londonis eestlaste jõuluturg. Otsustasime ka Axiga vaatama minna, mida head pakutakse. Meil läks aga meelest ära, et eestlased on ju alati alguseks kohal ja kui meie paar tundi enne turu lõppu kohale jõudsime, siis oli peaaegu kogu hea kraam juba otsas. Lootsin saada sinepit ja mädarõigast, aga ei midagi. Piirdusime Kellukese limpsi ja kolme väikse Kalevi šokolaadi ostmisega.  Saime ka kausikese imehead seljankat, mis maitses nagu päris. Õlut, viina ja siidrit oleks ka võinud osta, aga et minu meelest maitseb siinne õlu täpselt sama hästi, kui Eesti pruul (vabandan Eesti õllesõprade ees), siis ma ei hakanud seda ostma.  Väga kaua me jõuluturul ei olnud ja läksime hoopis linnapeale jalutama. Kõigepealt käisime St Pauli Katedraalis, kus sattusime kuulama jumalateenistust. Ilus oli. Kõigepealt laulis koor ja siis pidas naispastor jutlust. Ta rääkis väga hästi ja puudutas kõike päevakohast. Ka USAs toimunud hirmsat koolitulistamist. Ihukarvad tõusevad siiani püsti, kui ma sellele mõtlen. Tegelikult ei tahagi mõelda. Pastor palus palvetada nende hingekeste eest, kes selle hirmsa teo tagajärjel nüüd teises ilmas on ja palus palvetada ka nende eest, kes seda õudust pealt nägid ja peavad selle mälupildiga kogu ülejäänud elu elama. Ma ei osanudki niimoodi mõelda. Mõtlesin pigem peredele, kes selle hirmsa olukorraga leppima peavad, aga tõesti, seda hirmsat veretööd pealt näinud inimeste unenägusid saadavad need õudused ilmselt kogu elu. Väga hirmus. Kuulsin täna raadiost, et seda kooli ilmselt enam ei avatagi. Ma arvan, et see on õige otsus. Kuidas sa saad öelda lapsele, et ole hea ja mine nüüd kooli ja katsu see lugu unustada. Pole midagi! No ei saa ju!? Uhh, hirmus, hirmus!
Ax püüdis raamatud pildile
St. Pauli Katedraali juurest jalutasime üle jõe ja siis mööda South Walk’i London Eye poole. Rahvast oli nagu murdu, nii et jalutamise asemel me tegelikult pigem trügisime. Meile ootamatult jõudsime äkitselt vanade raamatute väljamüügile. Olime suures elevuses, aga kui hindu hakkasime vaatama, siis kadus ostmise isu ära. Kohe näha, et kesklinn. Ma saan oma kodukaltsukatest raamatud vähemalt poole odavamalt kätte. Nii, et ost jäi tegemata, aga põnev oli vaadata ikka. London Eye läheduses avatud jõuluturust läksime juba ringiga mööda. Rahvamassides tunglemine pole ikka meie meelistegevus. Lausa naljakas on mõelda, et hiinlaste meelest pidi London olema nii mõnusalt inimtühi :)
Nädala pärast mekime juba maitsvaid jõuluroogasid ja üks õige Eesti jõulupidugi on selleks ajaks juba peetud! Ilm tundub tulevat lendamiseks soodne ja Eestis on lumi, lumi, lumi!!! Ei jõua ära oodata!
Rõõmsate tervitustega!

9 comments:

Anonymous said...

Tervist!!!
Midagi paremat ei saagi ju soovida. Küll on kahju, et sa jälle presidendi vastuvõtule ei jõua. Aga kunagi ei tea, mis millekski hea on.
Tore, et sa Robi jõuluetenduse ära nägid ja tore, et ta esinemist naudib. See osukus tuleb alati kasuks.
Nii suur kohtumisootus on juba sees,et kirjajutud kipuvad otsa lõppema.
Kiiret paranemist ja tervist teile kõigile!
Eva sõber

killuke said...

See tulistamise lugu on küll uskumatu, eriti veel nõnda väikeste laste suhtes. Ma pean samas tunnistama, et tänu sellele, et meil kaabeltelevisiooni pole, siis jääb mul palju asju nägemata ja kuulmata. Mis vahel on vist päris hea.
Samas oli kummaline kohaliku ema pahandamine, kui siinsed õpetajad tahtsid kanda musta linti käel kõigi hukkunute mälestuseks. Nimelt arvas ta, et parem sellistest asjadest lastele mitte rääkida. Oh, seda lihtsameelsust. Parem ikka ise asjast rääkida, kui et lapsed teiste omasuguste käest midagi kuulevad ja ei tea milliseid koledaid järeldusi teevad.

Kiiret paranemist ja toredat jõuluaega! Tahaks ka lumisesse Eestisse :) Meil on juba neljandat aastat mustad jõulud kahjuks...

IVI said...

Väga lahe riiete puhastusrituaal, peab meelde jätma ;)
Minu poolt samuti toredat reisi, tervita Eestit ka :))

Eva ja CO said...

Eva sõber - aitäh heade soovide eest! Tervist on tõesti vaja! Hetkel annab lootust, et seekord jään siiski elama :)
Kahju jah, et president nägemata jääb, aga mis seal ikka. Lumine Eesti ja sealsed sõbrad kaaluvad kõik presidendid üle :)
Mul on ka äraütlemata hea meel, et Robi nüüd esinemist ei karda. Päris kurb oli vaadata, kuidas ta väiksena alati laval nutma hakkas ja nägu peas viltu, minu sülle tahtis tulla.
Ei olegi vaja siin kirja teel pikalt lobiseda. Varsti saab päriselt kohvitassi taga seda teha! Oh, mis mõnus mõte!
Kallistame!

killuke - tulistamise lugu oli tõesti kohutavalt jube. Ma ei kujuta ette, mis ühe inimese peas toimub, kes sellist asja korraldab? Arusaamatu, vastik ja alatu. Ma kohe vahel ei tahagi uudiseid vaadata või lugeda, sest need kubisevad hirmust ja õudustest.
Sellest emast, kes õpetajate musta lindi idee peale kisa tõstis, ei saa ma küll aru. Minu meelest peavad lapsed ilmaeluga ikkagi kursis olema ja kui ikka on selline jube asi juhtunud ja kogu maailm sellest kajab, siis tuleb lapsele ka ikkagi asi ära seletada. Ja just täpselt, nagu Sa ütlesid, et parem ise oma versioon lapsele rääkida, kui lasta tal teiste omavanustega veel ekstra õudusi asjale juurde leiutada.
Aitäh heade soovide eest! Mu olemine on juba parem :) Lumine Eesti on tõesti võrratu! Nagu postkaart! Loodan, et sellel aastal tulevad teil valged jõulud!

Eva ja CO said...

Ivi - See riiete puhastamise rituaal on tõesti huvitav ja annab meelerahu.
Tervitan kindlasti Eestit ka Sinu poolt!

Alice said...

Mul on vähepeal kiire olnud ja pole saanud siin kommenteeridagi. See Snowman show on hästi tore. Ma olen seda paaril korral näinud ja mulle meeldis kuigi teine osa nats venis aga see eest seal lõpus alla sadav lumi tegi kõik taas heaks :)

Tead, kui see raamaturg oli see mis Southbank-il oli siis ma võin öeld, et see on seal iga päev ja sela on alati raamatut kallimad kui kuskil heategevus poes või mõnel muul laadal. Ikkagi turisti piirkonnas :)

Aga see jõulu eelne aeg on Londonis tõesti ilus. Kui oleks veel natuke lund või isegi lihtsalt külma kraade siis oleks veelgi ilusam Aga loomulikul ikka Eesti jõuludele jääb alla.

Ma igaksjuhuks küsin, et ega te juhuslikult pühapäeva hommikul Gatwickist Eesti poole lendama ei hakka?

Eva ja CO said...

Alice - oh, sellest pole ju midagi, et kommenteerida ei ole jõudnud. Kõike ju ei jõuagi ära kommenteerida siin ilmas :) Aga muidugi armas, et Sa sellepärast muret tundsid.
Huvitav, et ma pole seda Southbanki raamatuturgu enne kunagi näinud. Võib olla olen valel ajal seal jalutamas olnud. Eks see üks turistilõks ole muidugi, kuigi ma pean ütlema, et see kant meeldib mulle ja seal jalutada on mõnus (kui just nii palju rahvast pole, kui see kord).
Kahjuks me ei lenda pühapäeval. Lähme alles esmaspäeva hommikul Gatwickist Eestisse. Maandume nö otse jõululaua taha :)
Mõnusat Eestimaise jõulu nautimist! Pange siis soojalt riidesse. Seal pidi ikka päris krõbe külm olema.

Juc said...

Ma olen nüüd teie jõulueelse nädala heietuste lugemisega lootusetult hiljaks jäänud :). Täna õhtul saan neid juba lives kuulda, juhuuu! Ja tean juba, et tervis on parem ja jõudsite ilusti Eestisse jne. Robi lavakrambi kadumise üle on mul ütlemata hea meel, tulevases elus on see nii kasulik, kui sellest juba väiksena lahti saab! Kohtume mõne tunni pärast!!!

Eva ja CO said...

Juc - ja mina jäin vastukommentaariga terve aasta hiljaks ;) No tegelikult nii hull see asi pole, aga nüüd on aastanumber küll juba teine.
Tore oli Sind Eestis näha, aga nagu ikka, ei saanud ikkagi piisavalt lobiseda. Õnneks saame suvel kõik tagasi teha :)
Kallistaaaan!